Zwiedzając londyńskie zabytki należy pamiętać, iż tylko niewielka ich ilość przetrwała w swym oryginalnym kształcie po Wielkim Pożarze jaki nawiedził miasto w 1666 r. Zdecydowana większość została odbudowana w okresie późniejszym.
St Bartholomew the Great - Kościół św. Bartłomieja
Usytuowany jest w londyńskim West
Smithfield. Budynek, wraz z założonym wówczas klasztorem szpitalnym
(szpital istnieje do dzisiaj), został ufundowany przez Thomasa Rahere,
augustianina, w 1123 r.
Chór i transept zbudowano pod koniec XII
wieku we wczesnym stylu angielskim, który charakteryzują ogromne romańskie kolumny. Po likwidacji klasztoru w 1539 r. majątek tegoż jak
i część kościoła, zaczęto wykorzystywać do celów świeckich. Mieściła
się tu szkoła, winiarnia, kuźnia, drukarnia. W tej ostatniej pracował w 1795 r., późniejszy prezydent USA, Benjamin Franklin.
Dzięki renowacji przeprowadzonej przez Astona Webba w latach 1887-1928 kościół stanowi dzisiaj jeden z najlepiej zachowanych obiektów z czasów normandzkich w Anglii.
Dzięki renowacji przeprowadzonej przez Astona Webba w latach 1887-1928 kościół stanowi dzisiaj jeden z najlepiej zachowanych obiektów z czasów normandzkich w Anglii.
St Paul's Cathedral - Katedra św. Pawła
Katedra w obecnym kształcie powstała po wielkim pożarze. Pierwszy kościół istniał w tym miejscu już 604 r. ne, zaś pierwsza normańska katedra powstała w XI w. i przez następne dwa wieki była rozbudowywana. Była największym obiektem w Londynie. Niestety, po wprowadzeniu regulacji Henryka VIII ten ogromny budynek popadł w ruinę. Dopiero Karol II zaproponował młodemu Christopherowi Wren przebudowę. Prace zostały zakończone w 1710 r. w stylu klasycyzującego baroku. To trójnawowa bazylika z transeptem. Nad skrzyżowaniem naw widnieje olbrzymia trójpowłokowa kopuła zwieńczona latarnią.
Great Gate
Temple Church - kościół templariuszy
Westminster Abbey - Opactwo Westminsterskie
.The Collegiate Church of St Peter, Westminster - Kolegiata św. Piotra w Westminsterze zasługuje na szczególną uwagę. Jest jednym z najważniejszych miejsc obrządku anglikańskiego. Opactwo począwszy od czasów Wilhelma Zdobywcy jest miejscem koronacji królów Anglii. Jest także miejscem pochówku monarchów jak i zasłużonych osób
Christ Church Greyfriars or Christ Church Newgate Street
ruiny kościoła a dokładniej ruiny klasztoru franciszkanów. Miejsce to znajduje się przy Newgate Street w pobliżu katedry św. Pawła.Pierwszy kościół wybudowano tutaj w XIII w. aby wkrótce zastąpić go większym obiektem, który został konsekrowany w 1326 r. Był drugim co do wielkości w średniowiecznym Londynie.
Ufundowany został przez Małgorzatę, żonę Edwarda I Długonogiego, c. Filipa III Śmiałego, która została tu pochowaną. Podobnie jak złożono tu ciało Izabeli, wdowy po Edwardzie II, córki Filipa IV Pięknego oraz serce Eleonory Prowansalskiej, żony Henryka III.
Aktualnie miejsce to zostało zaadaptowane na ... park.
Westminster Cathedral - katedra westminsterska
Kościół katolicki najbardziej imponujący i najważniejszy w Anglii, wybudowany z wielobarwnej cegły. Katedra Westminster (nie mylić z Westminster Abbey) Budynek został zaprojektowany przez Johna Francisa Bentley w ekstrawaganckim stylu bizantyjskim. Budowę rozpoczęto w 1895 roku i zakończono w ciągu 8 lat.St Andrew's Holborn Church -
Neogotycka plebania kościoła św. Andrzeja.
Sam kościół należy do jednego z najstarszych obiektów sakralnych w Londynie. Pierwsza
pisemna wzmianka datowana jest na 951 r. ne
Utworzono przy nim, przez Thomasa Corama, szpital dla podrzutków.
Najważniejszą datą w historii St Andrews był 1348 r., kiedy to płatnerz o nazwisku John Thavie pozostawił swój majątek kościołowi. Zapis był starannie zarządzany. Inwestycja ta od ponad 600 lat przynosi dochody na utrzymanie kościoła.
St Mary at Lambeth Church - kościół św. Marii
Jeden z najstarszych kościołów w dzielnicy Lambeth. Wzniesiony został w 1062 r. przez Godę, siostrę Edwarda Wyznawcy. Szczyt świetności przeżył w XII w. kiedy funkcjonował jako kościół arcybiskupa.
W kościele tym pochowano min. znanego ogrodnika Jana Tradescanta Starszego (1638 r.) oraz jego syna, również Jana (1662 roku), a także Eliasa Ashmole'a (1692), założyciela Muzeum Ashmolean.
W kościele tym pochowano min. znanego ogrodnika Jana Tradescanta Starszego (1638 r.) oraz jego syna, również Jana (1662 roku), a także Eliasa Ashmole'a (1692), założyciela Muzeum Ashmolean.
W 1976 r. kościół został przekształcony w pierwsze na świecie Muzeum Historii Ogrodnictwa.