poniedziałek, 22 lutego 2016

Historic Sites of Pembrokeshire (Walia)

Niedaleko Pembroke Castle & Tenby znajduje się Carew Castle. Obiekt ten swymi początkami sięga
czasów normandzkich. Gerald de Windsor, kasztelan zamku w Pembroke, w 1095 r. ożenił się z Nest, księżniczką Deheubarth. Ta wniosła mu w wianie włości Carew. Około 1100 r. Gerald postanowił tu pobudować zamek. Ściany zewnętrzne budynku były z drewna, a jedynie twierdza była z kamienia. Ta nadal istnieje jako "Old Tower".


Syn Geralda, William, zaczął określać się mianem "de Carew". Obecna struktura budynku z kompleksem pokojów i sal została stworzona około 1270 r. przez Nicholasa de Carew.
W okresie epidemii Czarnej Śmierci linia Carew de Windsor wymarła. Właścicielem zamku został Rhys ap Thomas, który tuż przed bitwą pod Bosworth dokonał strategicznej zmiany stron. Poparł wówczas Henryka Tudora. W nagrodę otrzymał więc posiadłości Carew. Dobre stosunki z Tudorami popsuł Rhys ap Gruffudd. Popadł on w niełaskę Henryka VIII. W 1531 roku zamek powrócił do korony i był puszczany w dzierżawę.
W 1607 r. rodzina de Carew (kuzyni wymarłej linii de Windsor) odkupiła od korony zamek, który nadal pozostaje jej własnością. 




Kolejną atrakcją tych okolic jest nabrzeże kanału św. Jerzego łączącego walijskie wybrzeże z irlandzkim. Znajduje się on na trasie do St. David's. 






 Nad nabrzeżem ciągnie się kamienista plaża. Jest to świetne miejsce do uprawiania surfingu. Zresztą, zwolenników tego rodzaju sportu można tutaj spotkać w dość pokaźnej ilości.




 


A dalej znajduje się St. David's. W tym niewielkim miasteczku znajduje się katedra.
Katedra św. Dawida (St Davids Cathedral) jest jedną z najstarszych w Wielkiej Brytanii. Zbudowana w latach 1176-1198 na miejscu VI. wiecznego klasztoru św. Dawida. Przez stulecia była miejscem pielgrzymek do grobu św. Dawida i miejscem jego kultu.

















Katedra ma nietypowe położenie. Znajduje się na nizinie. Wchodzi się do niej po 39 stopniach schodów w dół. Takie usytuowanie wynikało z przyczyn obronnych. Nie chciano zwracać uwagi najeźdźców przybywających od strony morza.





 


 Ozdobą katedry jest pochodzący z końca XV w. strop, który został wyrzeźbiony z irlandzkiego dębu.




Jest on płaski i podzielony przez rzeźbione krokwie na kasetony.







 












 W katedrze pochowany jest Edmund Tudor - ojciec pierwszego władcy z tej dynastii Henryka VII.











Nie mniej interesującym jest relikwiarz św. Dawida - patrona katedry.











Kolejnym miejscem w Pembrokeshire wartym obejrzenia jest Porthgain.
Jest to zamknięty port, z którego eksportowano łupki z pobliskich kamieniołomów.







Port obsługiwał wywóz łupek w latach 1850 - 1910.
Aktualnie obiekty można oglądać.








Stary port wykorzystywany jest nie tylko przez miejscowych rybaków ale i turystów. Stacjonuje tu całkiem sporo jachtów.









Zaś z pobliskiego wybrzeża rozciągają się interesujące widoki.

















A stąd już niedaleko do Penre Ifan. Znajdują się tutaj kamienne kręgi nie tak znane jak Stonehenge, ale nie mniej ciekawe.



Pentre Ifan Dolmen to zbiór 7 głównych kamieni. Największy stanowi ogromne zwieńczenie. Ma 5 metrów (16 stóp) długości, 2,4 m (7,9 ft) szerokości i 0,9 m (3,0 ft) grubości. Szacunkowo waży 16 ton i opiera się na czubkach trzech pozostałych kamieni, jakieś 2,5 m (8,2 ft) nad ziemią. Istnieje sześć stojących kamieni, z których trzy stanowią zwieńczenie. Z pozostałych trzech, dwa portale kamienne tworzą wejście zaś trzeci, pod kątem, wydaje się jakby blokował drzwi.