niedziela, 31 stycznia 2016

Culross



Wioska Culross usytuowana jest 12 mil na zachód od Forth Road Bridge. Aktualnie mieszka w niej około 400 osób. 

 Culross Town House - w budynku znajdowało się miejsce odosobnienia dla czarownic.






Historia tej społeczności sięga VII w.
Wg  legendy Teneu, córka króla Lothian, przed ślubem zaszła w ciążę. W efekcie została za to zrzucona z urwiska. Upadek przeżyła. Nie mogła jednak wrócić do domu. Dotarła do łodzi, którą dopłynęła do zatoki Firth of Forth i wylądowała na Culross gdzie przygarnął ją duchowny o imieniu Serf, późniejszy święty. 



W XIII w. w Culross utworzone zostało opactwo cystersów, które powstało na gruzach kościoła Piktów założonego przez w/w św Serfa.
Pod koniec XV w. opactwo rozwiązano. Kościół klasztorny zaczął pełnić funkcję kościoła parafialnego natomiast przyległe doń budynki popadły w ruinę.




 











 
Culross jednak nie odczuło wyraźnie tej zmiany. W XVI i XVII w. w okolicy rozwinęło się górnictwo węgla kamiennego oraz soli. Pierwszą kopalnię otworzył w 1575 r. Sir George Bruce z Carnock. 

 Culross Palace - pałac wybudowany na potrzeby Sir Georga Bruce'a



Społeczność miejska bogaciła się prowadząc ożywiony handel z Niderlandami. Świadczy o tym zachowany styl wioski. Z czasem ta zaczęła jednak podupadać.
Aktualnie, ze względu na swoją unikatową zabudowę, stanowi atrakcję turystyczną. 




 


Obraz miasteczka wykorzystywany jest też w wielu produkcjach filmowych. Ostatnio pojawił się w kilku odcinkach pierwszej serii „Outlandera”.




 


za zdjęciu - pręgierz