poniedziałek, 25 stycznia 2016

Oxford

Oxford znany jest przede wszystkim jako siedziba University of Oxford, najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu.

Swoją historią sięga jednak głębiej. W X w. miasto znajdowało się na granicy między Mercją i Wessex, stąd miało ważne znaczenie obronne. W XII w. król Henryk II Plantagenet nadał mu prawa miejskie, gwarantujące tożsame przywileje z przysługującymi mieszkańcom Londynu. 
                                                                 
   na zdjęciu mury obronne z XII w.
 

Ten sam władca zapoczątkował też rozkwit życia naukowego w kraju. W 1167 r. zakazał angielskim żakom studiowania na Uniwersytecie Paryskim. Nakazał pobieranie nauki w kraju a dokładnie w Oksfordzie. Uczelnia (na zdjęciu jeden z budynków uniwersytetu) szybko zyskała znaczenie w średniowiecznej Europie. Od tego czasu historia miasta jest ściśle związana z historią uczelni.

na zdjęciach - New College jest jednym z najstarszych kolegiów Oksfordu. Założył je William Wykeham, biskup Winchester, jako "The College of St Mary of Winchester in Oxford". New College powstał w powiązaniu ze słynnym Winchester College którego zadaniem było przygotowanie uczniów dla kolegium w Oksfordzie. 

 



                         na zdjęciu - kaplica New College.
Ekran ołtarza przedstawia wykutych w białym kamieniu: anioły, świętych, patriarchów i proroków wokół Chrystusa Ukrzyżowanego.





 
  
 średniowieczne krużganki kaplicy











Jako ciekawostkę można dodać, iż w budynku New College jak i na jego dziedzińcu kręcono przygody Harrego Pottera.




 
Trinity College został założony w 1555 roku w miejsce zlikwidowanego, w czasie henrykowskiej kasaty zakonów, benedyktyńskiego Kolegium Durham (jednego z pierwszych kolegiów oksfordzkich datowanych na XIII w.).






Balliol College został założony około 1263 przez Jana I de Balliola przy wsparciu ówczesnego biskupa Durham Roberta Stitchilla.
Dokumenty fundacyjne zachowały się do dnia dzisiejszego.










Magdalen College został ufundowany w 1458 przez Williama Waynfleta, biskupa Winchesteru, Lorda Kanclerza króla Edwarda IV z Yorku.








 

 Jednym z najbardziej charakterystycznych oksfordzkich budynków jest Radcliffe Camera. 
Budynek zaprojektowany w stylu palladyńskim wybudowany został w XVIII w. na potrzeby Radcliffe Science Library (nazwa pochodzi od nazwiska fundatora). Po przeniesieniu Radcliffe Science Library do nowszego budynku też stał się czytelnią Bodleian Library.


Przed głównym wejściem do biblioteki stoi pomnik Wiliama Herberta, 3-go hrabiego Pembroke (1580 -1630) kanclerza Uniwersytetu Oksfordzkiego, założyciela Pembroke College.















Oxford, poza uniwersytetem, zapisał się też w historii motoryzacji. Na początku XX w. rozwinął się w mieście przemysł motoryzacyjny.

W prezentowanym na zdjęciu warsztacie William Morris założył Morris Motor Company produkującą słynne samochody Mini Morris