czwartek, 28 stycznia 2016

Holyrood, Edinburgh



Holyroodhouse czyli Święty Krzyż to dwa obiekty. Pierwszy to zrujnowane opactwo augustianów (Holyrood Abbey), drugi – rezydencja królewska (Holyrood Palace).

Holyrood Abbey został założony w 1128 r. przez szkockiego króla Dawida I. Ta królewska fundacja, obok zlokalizowanego w pobliżu zamku, stała się ważnym ośrodkiem administracyjnym. W 1177 r. zatrzymał się w opactwie legat papieski zaś w 1189 prowadziła swe obrady rada szlachty, dyskutując nad kwestią okupu, pozostającego w niewoli króla Wilhelma I Lwa (władca Szkocji w latach 1165-1214, który w ciągu długiego panowania podporządkował sobie cały kraj). 



W 1326 r.,  za czasów Roberta Bruca, w opactwie obradował parlament a już trzy lata później obiekt używany był jako  rezydencja królewska. W 1370 roku, David II był pierwszym pochowanym w Holyrood królem Szkocji. Tutaj urodził się w 1430 r. James II, został koronowany, wziął ślub a także został pochowany.  W 1469 r. James III i Małgorzata duńska wzięli ślub.



 

 Wczesne rezydencja królewska była usytuowana w domu gościnnym opactwa, który prawdopodobnie stał w północnej części obecnego pałacu. 







 








 







 











 






Na początku XVI w. król James IV rozpoczął budowę renesansowego pałacu przenosząc tu swą siedzibę z edynburskiego zamku.
 
 
W 1707 roku, po formalnej unii z Anglią, Holyroodhouse traci znaczenie rezydencjalne. Król rezyduje bowiem w Londynie. 



 




 











 


na zdjęciu - pokój tronowy

W 1822 r. król Jerzy IV wprowadził tradycję wizyt w Holyroodhouse. Pałac zostaje odrestaurowany. Na początku XX wieku, tuż przed wizytą Jerzego V, w pałacu uruchomiono energię elektryczną oraz centralne ogrzewanie. W 1920 roku, Pałac Holyrood stał się oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów w Szkocji. Królowa Wielkiej Brytanii zatrzymuje się tutaj podczas oficjalnych wizyt w Szkocji. 



 




 Bath House of Mary Stuart






                                     dom kąpielowy Marii Stuart






     
 Abbey sanctuary