środa, 13 stycznia 2016

York

York to miasto położone w północnej Anglii, u zbiegu rzek Ouse i Foss. 
Historia tego miejsca sięga czasów starożytnych, kiedy funkcjonowała tu rzymska kolonia o nazwie Eboracum. Z czasem przekształcona została w jedną z ważniejszych rzymskich baz militarnych. Była stolicą rzymskiej prowincji Britannia Inferior.  W 211 r. zmarł tu cesarz Septymiusz Sewer zaś w 306 r. Konstancjusz I Chlorus, ojciec Konstantyna I Wielkiego który właśnie tutaj, w Yorku, został obwołany cesarzem przez swoje wojska
W drugiej połowie IX wieku miasto zostało zdobyte przez wikingów i przemianowane na Jorvik. 





rekonstrukcja miasteczka wikingów (Jorvik Viking Centre). 







Niespełna sto lat później Wikingowie opuścili miasto, które zostało włączone do jednoczonej Anglii. W  czasach Henryka III (1207-1272) miasto otoczono murami obronnymi z sześcioma bramami wjazdowymi (na zdjęciu Micklegate Bar). 





W Yorku zachowana jest monumentalna średniowieczna gotycka katedra św. Piotra (York Minster). 

Świątynia ma 160 metrów długości i 76 metrów szerokości, jej wieża wznosi się na blisko 71 metrów.










 











Wewnątrz katedry znajdują się XV wieczne witraże oraz słynne Wielkie Wschodnie Okno, które jest największym, wykonanym ze szkła, średniowiecznym zabytkiem w Anglii.

Obok katedry, interesującym obiektem jest Clifford's Tower. 
 
Wieża znajduje się na szczycie kopca, który został usypany w XII w. pod usytuowanym na niej drewnianym zamku. Nazwa pochodzi od rodziny Clifford, właścicieli obiektu.





Innym ciekawym miejscem jest The Shambles. Jest to najsłynniejsza i najstarsza ulica w mieście. Jedyna w Europie, która zachowała swój średniowieczny układ. 
 


Ulica zachowana jest w całości. Kiedyś zwała się The Fleshammels (Ulica Rzeźników). Usytuowane przy niej ryglowe domy pochylają się ku sobie tak blisko, że sąsiedzi mogą sobie uścisnąć dłonie nie wychodząc z budynku.







Z kolei w  York Castle Museum można cofnąć się do czasów wiktoriańskich. Prawdziwą atrakcją jest bowiem zrekonstruowana, z tego okresu, ulica Kirkgate z dawnymi witrynami sklepów.






I jeszcze jeden obiekt - perełka.  Kościółek św. Trójcy jest jednym z najbardziej zachwycających sekretów Yorku. Istniał już w XI w. Aktualny obiekt pochodzi z XV w. Jest to jedyny kościół w mieście, w którym zachowały się oryginalne ławki skrzyniowe. Wysokie boki zabezpieczają wiernych od przeciągów ale i dają trochę prywatności podczas modlitwy. Ponadto kościół posiada piękną kolekcję średniowiecznego szkła.

Wędrując po Anglii nie można opuścić Yorku.